Esnaflığın Siyasette Etkisi

Ülkemizde esnaflık ve siyaset hep iç içe olmuştur. Çünkü ister bakkal olsun isterse kasap bütün esnaflar her zaman bulunduğu mahallenin halkıyla iç içedir. Mahallesindeki halkın sorunlarını en iyi bilen her zaman esnaftır kim nerelidir? Ne iş yapar? Maddi durumu nedir? Bunu en iyi bilen o mahallenin esnafıdır. Esnaf sadece bulunduğu mahallede ticaret yapmaz, yeri gelir mahallenin gençlerini yönlendirir, yeri gelir mahalledeki kimsesiz yaşlılara yardım eder...

Fatih Sultan Mehmet Öldü mü, Öldürüldü mü?

Fatih Sultan Mehmet; İçinde bulunduğumuz İlçenin ismini aldığı, Çağ açıp, çağ kapayan, Peygamber övgüsüne mazhar olan büyük Türk Hakanı… Zehirlendi mi yoksa padişah hastalığı diye bilinen genetik Gut Hastalığından dolayı ‘mı vefat etti? Olayı iki türlü inceleyelim.

Türkiye'de Mülteci Sorunu

Değerli okurlar ;bu çalışmanın temel amacı, evrensel bir nitelik taşıyan mülteci davranışı ile Türkiye’ye sığınan sığınmacıların davranışını; göç alan toplum davranışı ile Türk toplumunun davranışını karşılaştırmak, bu suretle mülteci krizindeki davranışların evrensel bir nitelik taşıyıp taşımadığını tespit etmektir. Bu çalışmamız neticesinde, Türkiye’ye göç eden sığınmacıların ve bu göçü kabul eden Türk toplumunun davranış, beklenti, algı ve kaygılarının evrensel nitelik taşıdığı sonucuna varılmıştır.

Nuruosmaniye Bu Yüzden Mi Öksüz?

Klasik Türk sanatlarında ülkemizin öneminden önce, sizlere klasikleşmiş Türk sanatlarından bahsetmek istiyorum. Türk sanatları dediğimizde aklımıza hemen; Çini, Hat, Tezhib, Minyatür ve Ebru gelse de tarih boyunca yaptığımız rutin şeylerin çoğu da şuan sanat olarak sayılmakta. Okçulukta koşan atın üzerinde ok atan ve isabet ettiren yiğit Alplerimizden de anlaşılacağı gibi çok ileride olduğumuz su götürmez bir gerçek.

Yeni Türkiye, Eskimeyen Dış Politika

Türkiye jeopolitik önemi ve tarihi geçmişi gereğince bir çok dış politika dosyasını eş zamanlı olarak yürütmek durumunda olan bir ülkedir. Ülkemizin uzun vadeli dış politikası jeopolitik önemimizin de dışında; tarihi bir misyon olarakta şekinlenmiştir.Zira asırlardır sahip olduğumuz diplomasi geleneğimiz, farklı coğrafyalarda dahi günümüz politikasıyla ortak çizgide yürütülmüştür.

Ev Sahibinin Hiç Mi Suçu Yok

Ak Parti 14 Ağustos 2001’de kurulmuş bir siyasi partidir. Evet ama bizlerin nezdinde asırlardır yıkılmadan ayakta duran köklü bir çınardır. Gençlik kollarıda bu çınarın bir dalıdır. Bu dalda öyle meyveler yeşermiştir ki varlarını yoklarını bütün gayretlerini bu davaya adamış hiçbir ikbal beklentisine girmeden bir ömür boyu davaları için koşturmuşlardır.

Neden Birlik Olamadık

Tarih boyunca hep birliktik aslında biz. Ne zaman ki asimile edilmeye Avrupalılaştırılmaya başladık bölünmenin başlama işareti verilmiş oldu. Müslüman bir toplumda ibadetini yapan hor görüldü. Araplara özeniyorsunuz dedi, Avrupalıya özenen düşünme yetisini kaybetmişler. Aslında tarihimize, ecdadımıza özenmemiz yeterliydi bizim için. Her padişahın ayrı bir meziyeti vardı.

Küçük Kurşun: Srebrenista Katliamı

11 Temmuz 1995 günü Sırp ordusu Srebrenitsa'ya girerken Ratko Mladiç kamrelara şunları diyordu:"Bugün 11 temmuz 1995. Sırplar için kutsal bir günün yıl dönümüdür. 
Kutlamadan önce Srebrenitsadayız. Bu kenti Sırp milletine armağan ediyoruz.Osmanlı'ya karşı gerçeklestirdigimiz ayaklanmanın anısına Türkler'den öç alma vakti gelmiştir.

2019 Seçimleri ve Sonrasının Dünya Siyasetine Etkisi

Bu yazımda sizlerle 2019 seçimleri ve sonrası ile alakalı görüşlerimi vereceğim. Ama önce 16 Nisan 2017 de gerçekleştirmiş olduğumuz halk oylamasından bahsedeceğim.
Biz  AK davanın neferleri olarak dişimizi tırnağımıza katarak, gece gündüz demeden 16 Nisanda sandıklardan 18 maddenin kabulu için çalıştık. Elhamdülillah başardık.

Globalleşen Dünyada Türkiye'nin Konumu

İçinde bulunduğumuz yüzyılda, baş döndürücü hızda yaşadığımız teknolojik değişiklik enformasyon çağı, bilgi toplumu, globalleşme gibi kavramları bizlere sunmaktadır. Dünya devletleri ekonomik hâkimiyetlerini daha geniş sahalarda sağlamaya çalışmaktadır. Büyük devlet arzusu, her devletin idealinde mevcuttur. Ancak; günümüzde ABD, İngiltere, Fransa, Almanya gibi devletler bu arzularını tatmin etmek için daha büyük çabalar göstermektedir. Bu devletler büyük olma arzularını gerçekleştirmek için, içinde bulunduğumuz yüzyılda din olgusunu ön plana çıkarmaktadır.

Geçmişten Günümüze Balkanlar

Türkiye hem sınır olarak hem de gönül bağı ile Balkanlara bağlı bir ülkedir. Balkanların Türklerle tanışması ilk olarak Hunlar ile olmuş daha sonra Avarlar kültürleri ile bir devrim yaşatacak kadar bu bölgeyi etkilemişlerdir. Yıllar sonra Osmanlılar'ın bölgeye girmesi ve bu bölgeyi adalet ve hoşgörü politikası ile yönetmesiyle Balkanlar altın çağını yaşamıştır. Balkan Ulusları Osmanlı İmparatorluğu'nun en önemli kademelerinde görev yapmışlar ve Türk-İslam kültürüne büyük katkı sağlamışlardır. Örneğin senelerce Osmanlı sadrazamlığı yapmış ve bir çok proje sahibi olan Sokullu Mehmed Paşa bu kişilerden biridir.

Gündem ve Algı

Şimdi cümlelerime başlamadan önce size tavsiyem ön yargılarınızı bir kenara bırakın kafanızdaki iyi ve kötü tüm düşüncelerinizden kurtulun. Çünkü en büyük problemimiz; yaşamın yoğunluğundan dolayı fotoğrafı anlamadan yorumlamak.
İnsanların büyük bir çoğunluğu, bazı süreçlerin iç yüzünü görmeden, kulaktan dolma bilgilerle, doğruluğunu sorgulamadan o duyduklarına inanırlar. İnsan kitlelerini belirli bir yönde yönlendirmek bu yüzden çok kolaydır.