Perşembe, 17 Ağustos 2017

Esnaflığın Siyasette Etkisi

Esnaflığın Siyasette Etkisi

Ülkemizde esnaflık ve siyaset hep iç içe olmuştur. Çünkü ister bakkal olsun isterse kasap bütün esnaflar her zaman bulunduğu mahallenin halkıyla iç içedir. Mahallesindeki halkın sorunlarını en iyi bilen her zaman esnaftır kim nerelidir? Ne iş yapar? Maddi durumu nedir? Bunu en iyi bilen o mahallenin esnafıdır. Esnaf sadece bulunduğu mahallede ticaret yapmaz, yeri gelir mahallenin gençlerini yönlendirir, yeri gelir mahalledeki kimsesiz yaşlılara yardım eder...

Ülkemizde esnaflık ve siyaset hep iç içe olmuştur. Çünkü ister bakkal olsun isterse kasap bütün esnaflar her zaman bulunduğu mahallenin halkıyla iç içedir. Mahallesindeki halkın sorunlarını en iyi bilen her zaman esnaftır kim nerelidir? Ne iş yapar? Maddi durumu nedir? Bunu en iyi bilen o mahallenin esnafıdır. Esnaf sadece bulunduğu mahallede ticaret yapmaz, yeri gelir mahallenin gençlerini yönlendirir, yeri gelir mahalledeki kimsesiz yaşlılara yardım eder, yeri gelir mahalledeki okul veya caminin bakım onarımına yardım eder. Özellikle de kahveci esnafı, berberler ve kuaförler siyasetle en içli dışlı esnaf kesimidir çünkü bir ülkenin veya mahallenin gündeminde ne varsa oralarda konuşulur.

Anadolu Selçuklu Devleti devrinde yaşamış olan Debbağ (derici) esnafının şeyhi olan Ahi Evran döneminde kurulmuş olan Ahi (Esnaf ve zanaatkarlar) teşkilatı aracılığı ile devlet hakim olduğu şehirlerdeki durumdan sürekli haberdar olmuştur. Bu dönemde halk devlete esnaflar aracılığı ile şikayetlerini bildirir devlette halkın sorunlarını çözerdi. Kısacası esnaf bu dönemden itibaren halk ve devlet arasında aracılık vazifesi üstlenmiştir. Osmanlı döneminde ise Lonca teşkilatı olarak birleşen esnaf ve zanaatkarlar halk ve devlet ilişkisinde önemli roller üstlenmişlerdir ve bu vazifeyi sürdürmüşlerdir.

Günümüzde de gerek ekonominin gerekse de sosyal hayatımızın bel kemiği olan esnaflarımız aynı zamanda siyasetin de önemli bir unsuru olmaya devam etmektedirler. Esnaflarımız bulundukları mahallenin veya yörenin dengelerini ve geleneklerini iyi bildiğinden dolayı o civarda hangi partinin üstün geleceğini iyi bilirler. Mahalle halkını da yönlendirme de etkili olan esnaflarımız genelliklede o mahalle veya yörede hangi partinin veya muhtar adayının kazanacağınıda belirleme özelliğine de sahiptirler. Eğer bir mahalle veya yörede esnafın desteğinden mahrumsanız o bölgede seçim kazanmanız zordur. Ayrıca esnaflarımız dernekleri aracılığı ile büyük bir oy potansiyelne sahiptirler.

Bu nedenlede partiler, muhtar adayları, milletvekilleri, belediye başkanları her zaman için esnaflarımızla aralarını iyi tutmaya çalışır, esnaf derneklerini ve esnaf kooperatiflerini sürekli olarak ziyaret ederek onların sorunlarını dinler veya sık sık dükkan ziyaretlerinde bulunarak esnaflarımızla olan bağlarını güçlü tutarlar.
Kısacası ekonominin ve sosyal hayatın bel kemiği olan esnafımız aynı zamanda siyasette de önemli bir yere sahiptir. Bu durum kuşaklar boyunca böyle olmuştur eğer esnaflar olmazsa Devlet-Halk bağı zayıflayacaktır bu nedenle devletimiz esnaflarımızdan desteğini esirgememelidir. Devlet–Esnaf bağı her zaman güçlü olmalıdır.

Abdullah Bilbay
Ekonomik ve Mali İşler Başkanı

(22 oy)