Salı, 15 Ağustos 2017

Fatih Sultan Mehmet Öldü mü, Öldürüldü mü?

Fatih Sultan Mehmet Öldü mü, Öldürüldü mü?

Fatih Sultan Mehmet; İçinde bulunduğumuz İlçenin ismini aldığı, Çağ açıp, çağ kapayan, Peygamber övgüsüne mazhar olan büyük Türk Hakanı… Zehirlendi mi yoksa padişah hastalığı diye bilinen genetik Gut Hastalığından dolayı ‘mı vefat etti? Olayı iki türlü inceleyelim.

Fatih Sultan Mehmet; İçinde bulunduğumuz İlçenin ismini aldığı, Çağ açıp, çağ kapayan, Peygamber övgüsüne mazhar olan büyük Türk Hakanı… Zehirlendi mi yoksa padişah hastalığı diye bilinen genetik Gut Hastalığından dolayı ‘mı vefat etti? Olayı iki türlü inceleyelim.

ZEHİRLENME OLAYI
Sultan Memlük Devleti üzerine sefere çıkacaktı. Hazırlık tamamlanıp Üsküdar’a geçildi fakat Sultan rahatsızdı vücudunda dayanılması zor acılar ile Gebze’ye kadar gidebildi. Hastalığı daha’da artan Sultan’a Başhekim Yakup paşa tarafından vücuduna çeşitli ilaçlar verildi. Verilen ilaçların rahatlama yapması gerekirken padişah komaya girdi ve 3 Mayıs 1481 yılında Gebze Hünkâr çayırında vefat etti.
Hikayemiz buraya kadar yalın fakat Yakup paşa kimdi ve Padişahın komaya girmesinde ne tür ilaçlar kullandı..
-Baş Hekim Yakup Paşa: Yahudi asıllı olan Yakup Paşa’nın doğum adı "Maestro Jacopo" olup, İtalya’nın Gaeta şehrinde 1425-30 yılları arasında doğduğu düşünülmektedir.

Edirne'ye gelen Yahudi hekim Maestro Jacopo, Müslüman olarak Yakup ismini aldı. II. Murad zamanında sarayda hekim olarak çalışmaya başlayan Yakup Paşa, Fatih Sultan Mehmed zamanında da görevine devam etti. Zamanla Fatih'in güvendiği kişilerden biri oldu. 1468'de İtalya'ya bir ziyaret yaparak Arapçadan Latince ‘ye çevrilmiş bazı tıp kitaplarını inceledi.[4] 1459-1461 yıllarında defterdarlık görevinde bulundu.

Yakup paşanın Yahudi ve İtalyan oluşu Papa ve Venedikliler tarafından Osmanlıya gönderilen casus olma ihtimalini kuvvetlendiriyor. Tarih kitaplarımızda Sultanın vücuduna Yakup Paşa tarafından 3 yıl yani (1479) başlayarak zehir verildiği ve en ağır zehirin bu seferde verilerek öldürüldüğü söylentiler arasında.(bkz.Tarihçi Franz Babinger)

GUT HASTALIĞI
Sultan Gut Hastalığına yakalanmıştı. Vücudundaki ağrılar gittikçe şiddetleniyordu fakat sefere çıkmayı tercih etti. 27 nisan 1481’de Üsküdar’a geçti ayağındaki ağrılar dayanılmaz raddeye gelmişti. Hatta daha İstanbul boğazını karşıya geçerken hastalığının verdiği ıstırap ile:
Ah min azmetin bi-gayrı iyâb
Ah min hasretin ale’l-ahbâb.
(Feryat dönüşü olmayan bu gidişten. Ahbapların hasretinden feryat) demişti.
Bir süre ilerledikten sonra ordu Gebze’de durdu.Padişah çok hastaydı ve Hünkar çayırına taşındı.Padişah 3 mayıs 1481 de vefat etti.

Gut Hastalığı: Eklemde aniden gelişen gut hastalığı, ağrı, kızarıklık, şişlik ve hassasiyetle karakterize, mikrobik olmayan bir eklem iltihabıdır. Sıklıkla ayağın başparmağında başlar. Ancak, diz, ayak bileği, dirsek, el parmağı eklemleri de etkilenebilir. ‘Kralların hastalığı’, ‘zengin hastalığı’, ‘damla hastalığı’ gibi adlarla da anılır. Erkeklerde daha sık görülen gut hastalığı, kadınlarda menopozla birlikte görülebilir. Çoğunlukla metabolik sendromun bir parçası olan gut hastalığı, kolesterol, trigliserit yüksekliği (hiperlipidemi), yüksek tansiyon, aterosklerotik kalp hastalığı, diyabetes mellitus, obezite gibi rahatsızlıklarla birlikte görülür.

Resimde Fatih Sultan Mehmet’in gençliğinde çizilmiş bir portesi

fsm01

Bu resim’de Ulu Hakanın Hastalığa yakalandıktan sonra çizilmiş portesi

fsm02

Ölümünden sonra üzerinden çıkarılan kaftanı

fsmkaftan

Padişahın vefatından sonra 11 gün üzerine mumlar dökülerek mumyalanmıştır.Bunun nedeni ise cenazenin kokmamasıdır.

İki resim arasında net Gut hastalığının belirtileri mevcut. Padişah hastalığından sonra kilo almış, ayak ağrıları şiddetlenmiş, ayaklarında yaralar oluşmuş ve hastalığının belirtileri ’de bu hastalığın sıkıntısını ön plana çıkarmıştır. Osmanoğullarında bu hastalık genetik bir hastalıktır. Maalesef Padişah genetik olan bu hastalık yüzünden vefat etmiştir.
Rabbim mekânını Cennet eylesin…

Cihan ZENGİN
Yerel Yönetimler Başkanı

(424 oy)