Salı, 01 Ağustos 2017

Küçük Kurşun: Srebrenista Katliamı

Küçük Kurşun: Srebrenista Katliamı

11 Temmuz 1995 günü Sırp ordusu Srebrenitsa'ya girerken Ratko Mladiç kamrelara şunları diyordu:"Bugün 11 temmuz 1995. Sırplar için kutsal bir günün yıl dönümüdür. 
Kutlamadan önce Srebrenitsadayız. Bu kenti Sırp milletine armağan ediyoruz.Osmanlı'ya karşı gerçeklestirdigimiz ayaklanmanın anısına Türkler'den öç alma vakti gelmiştir.

11 Temmuz 1995 günü Sırp ordusu Srebrenitsa'ya girerken Ratko Mladiç kamrelara şunları diyordu:"Bugün 11 temmuz 1995. Sırplar için kutsal bir günün yıl dönümüdür. 
Kutlamadan önce Srebrenitsadayız. Bu kenti Sırp milletine armağan ediyoruz.Osmanlı'ya karşı gerçeklestirdigimiz ayaklanmanın anısına Türkler'den öç alma vakti gelmiştir.

Yugoslavya'nın çöküşü üzerine 1992 yılının Nisan ayında Bosna Hersek'te iç savaş başladı.
Sırplar Bosna'da başlattıkları soykırımla doğuya doğru hızla ilerledi ve nüfusunun yüzde 75'i Müslümanların oluşturduğu Srebrenitsa'yı ele geçirdi.
Birkaç ay sonra Boşnaklar kenti geri aldı. 

1993 (ocak _nisan) yılında Srebrenitsa ve Zepa, Sırpların elindeki bölgenin oldukça içlerinde, düşman birlikler tarafından kuşatılmış bölgeler hâline geldi.Çevre bölgelerden kaçan Boşnakların göçü sonucu 24 bin nüfuslu Srebrenitsa'nın nüfusu 60 bine çıktı.Nüfusun artmasıyla bu kasaba artık hastaliklarla ,açlıklarla mücadele eden bir toplama kampına dönüşmüştür.Öyle ki özellikle tuz girişi bilinçli bir şekilde engellenmiştir.Bu şekilde Boşnaklar güçsüz bırakıldı ve Mladic'ten önce açlık çoktan can almaya başlamıştı.

     9 temmuz 1995 günü Sırp devlet başkanı Radovan Karadziç Srebrenitsa'nın alınması emrini verdi.Sırplar kasabayı ele geçirmek için "Krivaya 95" harekatını başlattı.Bu operasyona "Akrepler" olarak bilinen özel birlikler de katılmıştır.Operasyonda Birleşmiş Milletler Barış Gücü  olarak görev yapan 600 Hollandalı askerden 30'u rehin alındı.

10 temmuz 1995 günü Sırp ordusu kasabayı bombardımana başlayacağı ve rehin alınan Hollanda askerlerini öldüreceği tehditinde bulunmuştur.Hollanda güçleri Sırplara ,sabaha kadar cekilmezlerse Nato'nun hava saldırısı duzenleyeceğini söyledi.

SREBRENİTSA SOYKIRIMINDA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER VE NATO'NUN ROLÜ

Soykırım başlamadan önce,kasabadakilerin kendilerini korumak için edindikleri silahlar Birleşmiş Milletler güçleri tarafından güvenlik gerekçesiyle toplatılmıştır.

Sırp devlet başkanı Radovan Karadziç'in emriyle Ratko Mladiç komutasındaki Sırp askerlerinin kasabaya olan tavizleri sıklaşınca kamptaki insanlar silahlarının geri verilmesi için başvuruda bulunmuş fakat kampın Hollandalı komutanı Thom Karremans bu isteği geri çevirmiştir.

Bölgede bulunan 600 Hollandalı BM barış gücü askerlerinden 30'unun rehin alınmasından sonra, Hollandalı komutan Thom Karremans, BM barış gücü komutanı Fransız generalden aldıkları emirle rehinelere karşı ,kendisine sığınan kamp içindeki yaklaşık 25 bin multeciyi ve kenti Sırplara teslim etti.

NATO güçleri ise sadece kent üzerinde iki tane F16 uçurarak tepki göstermişlerdir. Srebrenitsa'da yaşadıkları anıları kitaplaştıran Hollandalı askerlerden biri katliamdan dolayı yaşadığı pişmanlığı şu sözlerle ifade etmiştir.

"Ölmek istiyordum, masum insanları koruma sözü verdiğimiz halde bize sığınan insanları koruyamadığımız için kendimi affetmiyorum". 

BM kampında tercümanlık yapan Hasan Nuhanoviç ise anılarında şunları paylaşmıştır."Hollandalı askerlerin  bulunduğu kampa gelerek kampa sığınan insanların teslim edilmesini isteyen Sırp komutan,aksi halde kampın bombalanacagini açıkladı.

Hollandalı askerlerin kendi canlarını korumak için insanları tek sıra halinde teslim ettiğini aktaran Hasan Nuhanovic kamp etrafında bogazlanan insanların çığlıklarını ve yalvarmalarını unutamadığını söylemiştir Ne acıdır ki kampa sığınan ve Sırp askerlerine teslim edilen insanların arasında,Nuhanovic'in 18 yaşındaki erkek kardeşi, annesi ve babası da vardır.

Halen Srebrenitsa'da yaşayan Hasan Nuhanovic yaşadığı bu kan donduran anılarını 2007 yılında yazdığı "BM bayrağı Altında Srebrenitsa Katliamı" adlı kitabında paylaşmıştır.

Sırp Kasaplar Radovan Karadziç ve Ratko Mladic

 Soykırımın baş sorumlusu general Ratko Mladiç 2011 yılında yakalanmış, ölümlerden doğru sorumlu olduğu suçlamasıyla karşı karşıya olan Ratko Mladic halen Lahey'de ki, Uluslararası eski Yugoslavya savaş suçları mahkemesinde yargılanıyor.

Sırp devlet başkanı Radovan Karadziç ise Srebrenitsa soykırımından suçlu bulunmuştur. Sırp lider Karadziç yargılandığı 11 ayrı suçun 10'undan hüküm giydi ve 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Geçtiğimiz günlerde Hollanda Temyiz Mahkemesi Srebrenitsa katliamından dolayı Hollanda devletinin kismen sorumlu olduğunua ve BM barış gücü kapsamında görev yapan askerlerin Sırplara teslim ettikleri yaklaşık 350 müslümanın yakınlarına ,uğradıkları zararın yüzde 30'ü kadar tazminat ödemesine hükmetti.

11 temmuz 1995 günü başlaya soykırım beş gün boyunca sürmüştür. BM barış gücünün kasabayı Ratko Mladic komutasinda ki Sırp ordusuna bırakmasıyla soykırım başlamıştır.Srebrenitsa kırsalında 1000 kişiyi rehin alan Sırp güçleri Ratko Mladic'in emriyle esirleri öldürmeye başlamışlardır.Ormanlık alana kaçan kimi Bosnalılar, Sırp keskin nişancılar ve ağır silahlı askerler tarafından katledilmişlerdir. 

Daha sonra kimlik tespiti yapılmaması için cesetler askerler tarafından parçalanarak Kremetorium'da yakılmış ve toplu mezarlara gömülmüşlerdir. 

5 gün süren bu soykırımdan 8.372 kişi Ratko Mladic komutasındaki Sırp ordusu tarafından katledilmiştir.

BM bölgeyi güvenli bölge ilan etmesine rağmen katliama seyirci kalmıştır. 2. Dünya savaşından sonra Avrupa'da ki en büyük soykırım olarak Dünya tarihine kazınmıştır.

 Demokrasi, hukuk ve medeniyetiyle övünen Avrupa'nın bu soykırıma sessiz kalıp, hatta gizliden gizliye destek vermesi onlar için utanç vericidir.

8.372 çocuk, genç, yaşlı müslüman Bosnalının hayatını kaybettiği, binlerce kadının tecavüze ugradığı, insanların aç bırakılıp ölüme terkedildiği bu vahşeti, Bosnalı bir çocuğun şu sözleri özetler nitelikte. 

"Çocukları küçük kurşunlara öldürürler değil mi Anne?"

Saygılarımla 
Mahir Şener
Dış İlişkiler Başkanı

(6 oy)