Çarşamba, 02 Ağustos 2017

Neden Birlik Olamadık

Neden Birlik Olamadık

Tarih boyunca hep birliktik aslında biz. Ne zaman ki asimile edilmeye Avrupalılaştırılmaya başladık bölünmenin başlama işareti verilmiş oldu. Müslüman bir toplumda ibadetini yapan hor görüldü. Araplara özeniyorsunuz dedi, Avrupalıya özenen düşünme yetisini kaybetmişler. Aslında tarihimize, ecdadımıza özenmemiz yeterliydi bizim için. Her padişahın ayrı bir meziyeti vardı.

Tarih boyunca hep birliktik aslında biz. Ne zaman ki asimile edilmeye Avrupalılaştırılmaya başladık bölünmenin başlama işareti verilmiş oldu. Müslüman bir toplumda ibadetini yapan hor görüldü. Araplara özeniyorsunuz dedi, Avrupalıya özenen düşünme yetisini kaybetmişler. Aslında tarihimize, ecdadımıza özenmemiz yeterliydi bizim için. Her padişahın ayrı bir meziyeti vardı. Şair, ressam vs. Avrupalılaşmamıza dolayısıyla ayrışmamıza gerek kalmayacaktı. Osmanlı döneminde herkes kendi dinini yaşıyor, birbirine saygı gösteriyordu en basit örnek olarak.

Gelelim yakın tarihimize sağ dediler sol dediler arkasından darbe ile bir birine kırdırarak ortadan kaldıramadıklarına kaldırdılar.28 şubatta baş örtüsü zulmü ile açık kapalıyı birbirine düşman ettiler hala uğraşıyoruz. Başörtüsü görünce şeytan görmüşe dönenler ile dolu ortalık! Oysa ki insanları rahat bıraksak isteyen başını kapatarak her istediğini özgürce yapabilse itici bakışlara maruz kalmadan, sarıklı cübbeli sakallı kardeşlerimiz-abilerimiz dilediğini yapsa tıpkı takım elbise giyen gibi!

Tüm dünyanın saygı duyduğu Osmanlı tarihi, yaşam tarzı Avrupalılaştırılarak bitirilmedi dostlar.

Birlik olmamın reçetesi çok açık Osmanlı tarihini çok iyi okumak, Kur’an izinden yürümek ve Efendimizin (SAV) izinden yürüyebilmek. Bırakalım avrupaya özenmeyi de birlik olalım artık !

Harun Kuriş
İnsan Hakları Başkanı

(3 oy)